Egyenesen az anyaországból hozatták az örmény népirtás 100. évfordulójára a debreceni Szent István templomban állított emlékművet a város örmény kisebbségének tagjai.
,,A 20. század nem éppen a dicsőséges napokról írta be magát a történelembe, elég csak a két világháborúra gondolni, melyek kiváltó okára még lehet is magyarázatot találni, de arra a borzalomra, ami 100 éve kezdődött az örményekkel, arra már nem. Amikor hét esztendő alatt Anatólia és Kilikia 2,5 milliós lakosságának több mint a felét elpusztították pusztán származásuk és keresztény vallásuk miatt". - Mondta Komolay Szabolcs alpolgármester az örmény genocídium emlékére állított Kőkereszt avató ünnepségén. A világ sem akkor, sem most nem vett róla igazán tudomást, pedig ismerhetjük, Van városának vagy a Musza Dag védőinek hősies ellenállásáról szóló történetet.
Debrecen mindig is fontosnak tartotta a tiltakozást mindenféle megkülönböztetés ellen, ezért is fogadta a város örömmel az örmény nemzetiségi önkormányzat kérelmét az emlékmű felállításáról. Az Országos Örmény Önkormányzat elnökhelyettese Avanesian Alex elmondta, a népirtás 100. évfordulója alkalmából minden olyan magyarországi településre, ahol fogadókészek rá és működik örmény közösség, egy kőkeresztet állítanak fel. Ezt az anyaországban készítik el örmény tufakőből és a szállítás költségét is az országos önkormányzat fedezte. S, hogy miért éppen a Faraktár utcai Szent István templom kertjében állították fel a kőkeresztet? Erre a kérdésre a Debreceni Örmény Nemzetiségi Önkormányzat elnöke, dr. Peltekian Aram Abrahamné államalapítónk befogadó politikáját említette, valamint a megyénkben élő több száz örmény felmenőkkel rendelkező lakos vallásosságát. Hozzátette, az emlékmű az összetartozásuk tudtát is erősíti.
A vasárnap délelőtti avató ünnepség Szentmisével kezdődött, majd dr. Krakomperger Zoltán plébános áldotta meg az emlékművet, amit örmény nyelven is megismételt Felix testvér. Az eseményen közreműködött Juhász Árpád előadóművész, és a Komitasz kvartett.